Kolekcjonerskie pozwolenie na broń
rodzaje, wady, zalety
Znajdziesz tutaj informacje na temat kolekcjonerskiego pozwolenia na broń. Kilka słów o zaletach, warunkach jakie musisz spełnić i co jest niezbędne by mieć własną broń w domu.

Pozwolenie kolekcjonerskie – podstawowe informacje.
1. Dlaczego pozwolenie kolekcjonerskie? Czy są inne rodzaje pozwoleń? Kolekcjonerskie pozwolenie na broń to tylko jeden z kilku typów pozwolenia na broń jakie są dostępne w myśl obowiązujących w Polsce przepisów. W ustawie o broni i amunicji używa się określenia o celu posiadania broni i zgodnie z treścią ustawy, oprócz posiadania broni w celu kolekcjonerskim, broń w Polsce można posiadać także między innymi w celach sportowych, myśliwskich, szkoleniowych.
Niestety – w ustawie nie ma słowa na temat celu jakim jest posiadanie broni same w sobie ani o chęci posiadania broni w celu rekreacyjnego spędzania czasu na strzelnicy więc chcąc legalnie posiadać broń musisz na początku swojej drogi zdeklarować się czy chcesz być kolekcjonerem broni czy może sportowcem lub myśliwym. RKS Karkonosze podpowiada – zostań kolekcjonerem. Jest to łatwa i prosta droga do własnej, legalnej broni palnej.
2. Które pozwolenie jest lepsze? Kolekcjonerskie? Sportowe?
To pytanie które dzieli polski świat strzelecki od kiedy napisano ustawę o broni i amunicji. Z przyczyn do dzisiaj nieustalonych ustawodawca postanowił wprowadzić minimalne różnice pomiędzy typami pozwoleń i na tej podstawie powstała niekończąca się dyskusja które z pozwoleń jest lepsze. Obecnie jedno jest pewne – pozwolenie kolekcjonerskie jest najpopularniejszym typem pozwolenia wydawanego w Polsce. To fakt niezaprzeczalny.
Musisz także pamiętać że pozwolenie nie jest dane na zawsze i trzeba spełniać określone w ustawie kryteria by je utrzymać. W przypadku pozwolenia kolekcjonerskiego to tylko formalność przynależenia do stowarzyszenia takiego jak RKS Karkonosze.
W przypadku pozwolenia sportowego musisz udowodnić że cały czas jesteś sportowcem więc konieczne jest corocznie wykonać odpowiednią ilości startów w zawodach sportowych, przynależeć do klubu (stowarzyszenia) sportowego i posiadać licencję sportową. Żadna z wymienionych rzeczy nie jest za darmo więc w ciemno możesz założyć że utrzymanie pozwolenia sportowego jest dużo droższe od kolekcjonerskiego.
Dochodzi do tego także pewne przemeblowanie stylu życia bo przecież musisz spędzić dwa weekendy w roku na strzelnicy by zdobyć starty niezbędne do utrzymania pozwolenia. Te dwa weekendy w roku to niby niewiele ale historia pokazuje, że coroczny wysyp grudniowych zawodów „ostatniej szansy” dla zapominalskich oznacza, że dla bardzo wielu strzelców sportowych kilka obowiązkowych startów w roku to naprawdę duże wyzwanie.
Kolekcjoner strzela kiedy chce, jak nie chce to nie strzela, może wystartować w zawodach jeżeli ma na to ochotę a jeżeli nie ma – nie musi.
3. Jak trudny jest egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie?
Jest to pytanie które chyba najczęściej zadajecie, szczególnie po lekturze forów, grup i profili na Facebooku. Roi się tam od opowieści o tym, jak prosty jest egzamin sportowy a z drugiej strony jakim horrorem jest egzamin na kolekcję. Cóż. Sprawa jest bardzo prosta. Egzamin to egzamin. Bez względu na to kto go przeprowadza, gdzie się on odbywa – jeżeli człowiek jest do egzaminu przygotowany – egzamin zdaje – jeżeli nie jest – nie zdaje. Ta prosta prawda wydaje się umykać wielu internetowym specjalistom od egzaminów. Jeżeli egzamin sportowy jest taki prosty to skąd biorą się terminy poprawkowe? Jeżeli egzamin na kolekcję jest taki trudny dlaczego najwięcej pozwoleń w Polsce przyznaje się właśnie na ten typ pozwolenia? Cała prawda i ocena trudności leży wyłącznie w przygotowaniu, nauce i treningu przed egzaminem.
W praktyce egzamin na kolekcję wygląda następująco:
– Dzień pierwszy – egzamin pisemny. Aby zdać wystarczy poprawnie odpowiedzieć na 18 z 20 pytań egzaminacyjnych. Możesz zatem popełnić dwa błędy. Zbiór pytań z których złożone są testy jest powszechnie dostępny w internecie – uczysz się i zdajesz.
– Dzień drugi – egzamin praktyczny. Spotkanie z komisją egzaminacyjną na strzelnicy. Wystarczy że popiszesz się znajomością Regulaminu Strzelnicy, umiejętnością składania i rozkładania broni oraz pokażesz, że umiesz strzelać – na tym koniec. Egzamin zdany. W szczegółach wygląda to tak:
– znajomość Regulaminu Strzelnicy jest konieczna do zdania testu pisemnego, w trakcie części praktycznej komisja po prostu sprawdza czy umiesz wykorzystać tę wiedzę w praktyce.
– składanie i rozkładanie broni – lista broni z jakiej zdaje się egzamin jest znana, w RKS Karkonosze szkolimy na broni z której odbędzie się egzamin, kurs przygotowawczy w RKS da Ci szansę wszystko obejrzeć, dotknąć, złożyć i rozłożyć do momentu, kiedy cała wiedza wsiąknie Ci w pamięć.
– strzelanie – nic trudnego, nic czego nie da się nauczyć. Część egzaminu zdaje się na punkty, część na skupienie. Dla przykładu – strzelanie z pistoletu bocznego i centralnego zapłonu odbywa się na punkty – zdajesz, jeżeli na tarczy zdobędziesz określoną liczbę punktów – karabinek, karabin i strzelba – zdajesz, jeżeli trafisz w tarczę. Jednego i drugiego nauczymy Cię jeżeli zdecydujesz się na przygodę z bronią palną w RKS Karkonosze.
Naprawdę – egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie to prosta sprawa. Zdają go rocznie dziesiątki tysięcy osób w Polsce. Dlaczego Tobie miałoby się nie udać?

Pozwolenie kolekcjonerskie – pytania i odpowiedzi
1. Czym jest broń kolekcjonerska? Wbrew obiegowej opinii pozwolenie kolekcjonerskie w Polsce nie pozwala wyłącznie na posiadanie broni historycznej lub zabytkowej. Pozwolenie kolekcjonerskie oznacza, że chcesz zbudować kolekcję broni palnej bez względu na to kiedy i w jakim celu została wyprodukowana. Może to być broń z I Wojny Światowej jeśli zechcesz lub każdy model pistoletu Glock wyprodukowany w XXI wieku – ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz zapisy Ustawy o Broni i Amunicji. Bronią kolekcjonerską w myśl przepisów może być AK-47, DP-28 ale także najnowszy pistolet z Fabryki Broni Radom czy nowiuteńki Ruger 1911 wprost z USA. Pozwolenie kolekcjonerskie to po prostu jeden z typów pozwolenia jakie możemy mieć w polskim porządku prawnym.
2. W jaki sposób zdobyć kolekcjonerskie pozwolenie na broń? Prosta sprawa. Zapisujesz się do stowarzyszenia takiego jak RKS Karkonosze. Składasz do Komendanta Wojewódzkiego Policji wniosek o wydanie pozwolenia na broń. Pocztą poleconą przyjdzie do Ciebie pismo z wyznaczoną datą egzaminu – około 30 dni przed egzaminem. Ten czas wykorzystujesz na naukę teorii oraz na naukę strzelania. Egzamin trwa dwa dni – dzień pierwszy teoria, dzień drugi – strzelanie.
3. Wady i zalety kolekcjonerskiego pozwolenia na broń. Cóż, zalety są takie, że masz swoją własną, prywatną, całkowicie legalną broń w domu. Niewątpliwą zaletą jest także to, że po uzyskaniu pozwolenia nie musisz już nikomu nic udowadniać – jesteś członkiem stowarzyszenia strzeleckiego i to wystarczy by utrzymać pozwolenie – żadnych zawodów, żadnego pozorowania bycia sportowcem. Czeka Cię ciut trudniejszy egzamin niż w przypadku sportu ale naprawdę – różnica jest niewielka. Ustawodawca postanowił, że będziesz mógł tylko przenosić broń ale za to pozwolił Ci na posiadanie broni palnej dowolnego kalibru więc na pozwolenie kolekcjonerskie postrzelasz z Desert Eagle i Barreta 50 BMG.
Cennik amunicji dla uczestników programu Lokalna Strzelnica Rekreacyjna.
– pistolet i karabin .22LR – tzw boczny zapłon – kaliber idealny dla dzieci od 6 lub 7 roku życia oraz dorosłych o bardzo małej odwadze. Koszt 2zł za strzał, strzelamy z pistoletów i karabinków
– pistolet kaliber 9×19 (9mm Parabellum) – najbardziej popularny kaliber do pistoletów na świecie. Broń w tym kalibrze odpowiednia dla młodzieży i dorosłych wszystkich rozmiarów i płci. Koszt 3zł za strzał.
– pistolety kaliber 7,62×25, .45ACP – grupa broni której główną cechą jest to, że działają na amunicję o większej mocy niż 9x19mm. Można z nich postrzelać już od 4zł za strzał.
– pistolety maszynowe – broń większa od pistoletu a mniejsza od karabinka. Doskonała dla ludzi o drobnej budowie ciała i młodzieży wszelkich rozmiarów. Mamy do dyspozycji kilka modeli, cena 4zł za strzał.
– Kałasznikow/AR-15 – ikoniczne rodziny karabinków na amunicję pośrednią. Podstawowa broń występująca w każdym filmie akcji jaki kiedykolwiek nakręcono. Koszt 5zł za strzał.
– strzelba gładkolufowa – urządzenie które dostarcza adrenalinę w sposób w jaki nie robi tego żadna inna broń. Polecamy poszukiwaczom mocnych wrażeń. Cena 4zł za strzał.

Pytania?
Jeżeli po przeszukaniu strony nadal nie masz wszystkich odpowiedzi – napisz do nas.
Klik w przycisk zaprowadzi Cię wprost do formularza kontaktowego.